MONTÁŽ KAMENNÉ DÝHY

Instalace kamenné dýhy je poměrně jednoduchý úkol, ale stojí za to se na to připravit před zahájením práce. Správný přístup k úkolu a teoretické znalosti i trocha ochoty učiní kamennou dýhu snadnou pokládkou a navíc bude dlouho vypadat krásně a naši snahu ocení každý člen domácnosti i host, který dům navštíví. Níže naleznete všechny potřebné informace, které potřebujete ke správné instalaci kamenné dýhy.

Výběr správné kamenné dýhy

Prvním úkolem před montáží je samozřejmě výběr konkrétní kamenné dýhy, která nejlépe odpovídá našemu vkusu. Na trhu je mnoho modelů, které lze přizpůsobit vašim preferencím a charakteru místnosti. Vyplatí se dbát na to, aby barvy dominující v prostěradle, o které máte zájem, ladily s interiérem místnosti. Zde je také třeba připomenout, že kamenná dýha je zcela přírodní materiál, proto se neobjevuje ve vzoru provedeném vzorem a každý plát přírodního kamene se bude mírně lišit od předchozího.

Kamenná dýha – správné měření povrchu, který má být pokryt

Správným měřením námi pokrytého povrchu bude montáž přesná a estetická. Aby se tak stalo, musíte změřit délku a výšku stěny nebo prvku, o který máte zájem. Poté od výsledku m2 odečtěte všechny otvory, jako jsou dveře nebo okna. Takto získaný výsledek je množství materiálu nutného k provedení montáže, ale vyplatí se objednat cca 5% z přebytku, který nám zajistí jistotu v případě případných korekcí.

Příprava nástrojů

Před zahájením montáže byste si také měli připravit všechny potřebné nástroje a materiály. Tyto jsou:

  • úhlová bruska nebo nůžky na plech – vhodná kamenná dýha na lepený povrch,
  • lepidlo na dýhu – specializované, rychleschnoucí lepidlo na bázi polymeru k připevnění dýhy k lepené ploše,
  • základní nátěr na stěny,
  • impregnace dýhy – vhodná pro konečnou ochranu dýhy před škodlivými vlivy povětrnostních podmínek,
  • duchovní úroveň
  • malířský váleček vybavený rukojetí,
  • brusný papír – nezbytný pro broušení povrchu řezaného dýhového listu.

Příprava povrchu pro lepení

Před samotnou montáží by měla být celá plocha k lepení dobře připravena. To znamená, že je důkladně vyčištěn a odmaštěn. V některých situacích se také vyplatí použít základní nátěr na stěny pro zvýšení přilnavosti lepidla.

V případě tenkých plechů může být lákavá montáž přímo na stěnu pokrytou maltou nebo betonem. V tomto případě se však také vyplatí pamatovat na čištění povrchu.

Je také důležité, aby byly dýhové listy zcela suché a dobře přiléhaly. Před samotnou montáží se také vyplatí vyzkoušet a odpovídajícím způsobem očíslovat listy, abyste si práci urychlili a usnadnili.

Kamenná dýha – lepení listů

Nejvhodnějším lepidlem pro montáž tohoto typu výrobku je montážní lepidlo z MS polymeru. Je k dispozici v tubách a v baleních pro strojní i ruční ždímání. Předpokládá se, že průměrná spotřeba tohoto typu lepidla je 1 kg na 1 m2 lepené plochy. Nezapomeňte jej nanést pouze na zadní stranu plechu, po obvodu a přes jeho střed, a poté jej rozetřete po celé ploše zubovým hladítkem. Pokud se povrch kamenné dýhy zašpiní lepidlem, počkejte, až lepidlo zcela zaschne, a nečistoty jemně odstraňte rukou. V zájmu ochrany vašeho zdraví musíte pamatovat na řádné větrání místnosti, kde se instalace provádí.

Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou

Lisování dýhy

Vhodný způsob lisování dýhy je zárukou odolnosti sestavy. Aby se tak stalo, přiložte plech ke zdi a poté zbavte vzduchu pod ním a ozdobný kámen rovnoměrně přitiskněte ke zdi. Nejlepší pomůckou pro tento úkol je malířský váleček s patřičně dlouhou rukojetí. Je však třeba pamatovat na to, že tlak nesmí být příliš silný, jinak můžeme očekávat únik lepidla.

Spárování dýhových listů

Kamenná dýha je materiál, který by se měl lepit metodou tupého spoje. To znamená, že správně nařezané plechy jsou umístěny blízko sebe a spojeny bokem. Montáž lze provést i tenkou spárovací hmotou v barvě kamene. V takových případech je však nejlepší chránit boky povlečení krycí páskou, která zabrání jejich trvalému obarvení.

Spárování dýhy

Přírodní kámen – impregnace

Ve snaze o co nejlepší a nejpřesnější montáž se také vyplatí chránit kamennou dýhu vhodnými impregnanty. Jedná se o opatření, která povrch zpevní a ochrání proti měnícím se povětrnostním vlivům a mechanickému poškození.

DALŠÍ RADY

BOZP a preventivní opatření

Kamenná dýha je materiál pokrytý ze spodní strany skelným vláknem, proto je třeba při její montáži dodržovat veškerá opatření. Při stříhání povlečení se nikdy nevzdávejte rukavic, protiprachové masky a brýlí. Velmi důležité je také chránit plíce, oči a pokožku před prachem ze skleněných vláken a veškeré práce provádět v dobře větrané místnosti.

Kamenné dýhy – instalace na staré dlaždice

Kamenná dýha je mimořádně univerzální materiál, lze ji tedy namontovat na staré obklady, aniž by bylo nutné je odlepovat. Kamennou dýhu lze lepit přímo na očištěné staré obklady, čímž ušetříme mnoho našeho času.

Jak nainstalovat flexibilní kamennou dýhu na dveře

Dekorativní kámen lze namontovat i na dveře, ale nezapomeňte jej správně připravit. Kamenné dýhy je vhodné obrousit smirkovým papírem a lepený povrch očistit a odmastit.

Tenká přírodní břidlicová dýha je pro tento typ úkolu vhodná, protože je lehká a flexibilní. Jeden list váží přibližně 1,5 kg a měří 122 x 61 cm x 2 mm. Díky tomu dekorativní kámen nepřetěžuje dveře a nepoškozuje tak jejich strukturu.

Při tomto typu montáže je vhodné pamatovat na použití vhodného MS polymerového lepidla a rozetřít jej na povrch plechu zubovou stěrkou. Lepidlo je nutné rozetřít v rovnoměrné a tenké vrstvě, aby při přitlačení na povrch dveří nevyteklo. Při lisování dýhy válečkem dbejte také na to, abyste se zbavili případných vzduchových bublin nahromaděných při montáži. Za tímto účelem pracujte s válečkem pohybujícím se od středu listu směrem k jeho vnějším okrajům.

Montáž kamenných dýh je vícestupňový úkol, nicméně vhodnou přípravou a použitím dobře zvoleného nářadí dosáhnete stejného efektu jako v případě profesionální montáže. K úplnému úspěchu stačí postupovat podle nastíněných kroků a trochu dobré vůle, abyste se z krásné dýhy mohli dlouho těšit.